Tandemové nošení

15.11.2023

Jestli lze nosit dvě děti najednou? Ale beze všeho, řeklo sluchátko. Nosit můžete jak dvojčata, tak věkem blízké sourozence. Možností jak a v čem je nosit je spousta. 

Nošení obou dětí vepředu (zpravidla tedy malá dvojčata)

1. Jeden šátek

S jedním šátkem je běžný úvaz Amanda´s Tandem Hip Carry (na který je potřeba šátek o velikosti base + 1) nebo Jasmine´s Tandem Hip Carry, který se váže se šátkem base - 2 a dvěma RS kroužky. 

Jasmine´s Tandem Hip Carry
Jasmine´s Tandem Hip Carry
Amanda´s Tandem Hip Carry
Amanda´s Tandem Hip Carry

2. Dva ring sling šátky

Každé z dětí má svůj ring sling. 

3. Dvojčecí RS šátek 

Jedná se o ring sling pro dvojčata, například Ring Sling Yaro Exoplanet Duo Camel Black Wool Blend.

RS pro dvojčata
RS pro dvojčata

Jedno dítě na břiše a druhé na zádech

1. Dvě nosítka 

Jedno dítě se nosí v jednom nosítku na břiše a druhé v druhém nosítku na zádech.

Dvě nosítka
Dvě nosítka

2. Dva šátky 

Jedno dítě je v šátku na břiše a druhé v šátku na zádech. Variant úvazů je nespočet, často se na břicho používá dvojtý kříž, protože z něj dítě snadno vyndáte bez rozvazování šátku. 

Dva šátky
Dva šátky
Dva šátky navázané na sobě
Dva šátky navázané na sobě

3. Jeden dlouhý šátek

Se kterým se uváže jedno dítě na záda a druhé na břicho.

Jeden dlouhý šátek
Jeden dlouhý šátek

4. Nosítko a šátek

Buď šátek na břicho a nosítko na záda nebo naopak. Vepředu lze šátek uvázat buď klasicky nebo za popruhy nosítka. Místo nosítka lze použít také onbuhimo.

Šátek a nosítko
Šátek a nosítko

5. Dvojčecí nosítko

Například nosítko značky didymos umožňuje na jeden bederní pás navléknout dva zádové panely a nosit tak obě děti na jednom bederáku. Nosítko pro dvojčata vyrábí také Donkey.


U malého miminka je možné použít také elastický šátek, nosítka mohou být přezková nebo polovázací. Možností je skutečně hodně a každému vyhovuje něco jiného. Kromě toho v jakých pomůckách chcete dvě děti nosit, je také dobré promyslet, které bude na břiše a které na zádech. Které budete navazovat jako první a které jako druhé. Například pokud se rozhodnete pro šátek a nosítko, je možné, že dáte na břicho miminko v šátku, protože se bude kojit a spát a starší batole na záda, protože bude chtít za chvilku dolů a běhat. Dítě, které navážete jako druhé, půjde také první dolů. Obvykle se menší dítko dává dopředu a starší na záda, ale nemusí to být pravidlem. Pokud čekáte dvojčata a s nošením dětí nemáte zkušenost, určitě bych doporučila kontaktovat lektorku nošení a nechat si pomoci. 


Vytvořte si webové stránky zdarma!