Jak najít svou base size šátku

09.11.2023

Pokud pořizujete svůj první šátek, vaše base velikost je ideální volbou. Je to tak dlouhý šátek, se kterým pohodlně uvážete kříž s kapsou uvnitř (neboli KSK). Proč je zrovna KSK ten základní úvaz, podle kterého se orientujeme? Je to velmi oblíbený úvaz pro začátečníky, naučíte se na něm, jak šátek správně dotáhnout a jak miminko podsadit. Dítě má v tomto úvazu dostatečnou podporu a budete mít pocit, že je v něm bezpečně usazeno. Zároveň si s tímto úvazem vystačíte klidně po celé nosicí období.

Jak dlouhý šátek je potřeba na další úvazy je obvykle uvedeno jako base + nebo - (např. batoh: base -2). Vaši base velikost nejlépe zjistíte, když si šátek vyzkoušíte. Pokud ale tuto možnost nemáte, obvyklá doporučení vypadají následovně:

Jsou zde ale jistá ale. O velikost větší šátek budete pravděpodobně potřebovat, pokud máte dítě starší jednoho roku nebo měříte více než 180 cm. Naopak pokud měříte méně než 150 cm pravděpodobně vám bude vyhovovat šátek o velikost menší. Myslete také na to, že na kojení je šátek obvykle nutné povolit o kousek níže a tím spotřebujete větší délku šátku.

Může nastat situace, kdy chtějí rodiče nosit oba, ale každý potřebuje jinak dlouhý šátek. Přihlédněte k tomu, kdo bude nosit častěji. Pokud totiž například muž potřebuje delší šátek než žena a vybrali by šátek podle velikosti muže, ženě se bude zbytečně dlouhý šátek pokaždé hůře vázat (obzvlášť ze začátku). Zatímco muž se může naučit jiný úvaz, který zvládne i s (pro něj) kratším šátkem. 


Vytvořte si webové stránky zdarma!